Strach z prehry
Väčšina športovcov má strach z prehry, sklamania alebo zosmiešnenia. Je to prirodzený pocit nielen v športe ale aj v súkromnom živote. Všetci chcú byť úspešní a následne majú veľké obavy z toho, že nesplnia svoj cieľ. Tento strach z prehry ústi do stresu alebo úzkosti a negatívne ovplyvňuje samotnú výkonnosť.
Strach z prehry nie je jediným strachom v závodnom športe. Športovci sa obávajú, čo si o nich budú druhí myslieť pokiaľ prehrajú, obávajú sa, že sklamú rodičov, trénera alebo spoluhráčov. V hlave športovcov preblysne množstvo myšlienok pred zápasom alebo počas, ktoré vplývajú na ich výkonnosť tým, že takéto myšlienky znižujú koncentráciu. Následne je športovec vyvedený z rytmu a nedokáže sa sústrediť, pretože v hlave má len tieto negatívne myšlienky.
Pokiaľ sa športovci obávajú prehry, musia si uvedomiť, že prehry patria k športu. Na konci je vždy len jeden víťaz a oveľa viac nešťastných a nespokojných súťažiacich. Avšak aj prehry sú pozitívnym prínosom v každom vývoji športovca. Nie je jednoduché akceptovať prehru, ale čím skôr to športovec pochopí, tým skôr si bude môcť uvedomiť svoje chyby a nedostatky a poučiť sa.
Ak sa športovci obávajú prehry kvôli rodičom alebo trénerom, mali by sa naučiť hrať a športovať sami pre seba. Pokiaľ šport vykonávajú pre druhých, majú väčšie bremeno, väčšie obavy a tým horšiu výkonnosť.
Strach z prehry sa úzko spája s perfekcionizmom. V takomto prípade majú športovci vždy veľmi vysoké nároky na seba a zlyhanie ich príliš znepokojuje. Takíto perfekcionisti sa následne sústredia na to, aby sa vyhýbali chybám a zlyhaniam.
Ak sa športovci veľmi sústredia na to, ako robiť menej chýb a čomu sa vyvarovať, ich zmýšľanie je negatívne a snažia sa všetko príliš kontrolovať. V takomto prípade to vedie len k zhoršeniu výkonnosti. Treba myslieť na to pozitívne ako dobre odvedený výkon, výhra, úspech, šťastie alebo spokojnosť. Športovci sa musia naučiť hrať efektívne, nie perfektne a dovoliť si robiť chyby.
Čo robiť, ak Vaše deti pociťujú nadmerný strach z prehry?
Pokiaľ rodičia vidia, že ich deti prežívajú takýto strach z prehry, mali by sa uistiť, či nevyvíjajú až príliš veľký tlak a nemajú vysoké nároky. Mali by prehodnotiť svoj prístup a nechať svoje dieťa vykonávať šport s radosťou a nie so strachom. V dnešnej dobe množstvo rodičov príliš tlačí na svoje deti, oni to vycítia a následne sú nervózne. Deti treba vždy správne povzbudzovať, aby to v žiadnom prípade nepresahovalo určité hranice. Taktiež, rodičia by nemali trestať svoje deti za prehru alebo zlý výkon. (Vplyv správania rodičov).
Prehra môže byť smutná, zdrvujúca alebo zastrašujúca, avšak patrí ku každej úspešnej kariére športovca. Treba ju akceptovať, poučiť sa, zabudnúť a ísť ďalej. Ľudia sa nenarodili perfektní a preto musia robiť chyby a zlyhávať. Pokiaľ športovci pochopia, že chyby patria ku hre, tým skôr sa nebudú báť prehry alebo zlyhania.