Nastavenie mysle má na život veľký vplyv
Všetko čo v živote robíte, je ovplyvňované nastavením vašej mysle. Pokiaľ je nastavenie mysle pozitívne, tak sa aj váš život uberá kladným smerom. Avšak pokiaľ vidíte svet len čierno-biely a nastavenie mysle je negatívne, tak potom je aj všetko vo vašom živote zlé a smutné. Nastavenie mysle má neskutočnú silu, nielen v tom ako vidíte svet, ale dokáže ovplyvniť chemické reakcie v tele, dokáže znížiť bolesť, dokáže zmeniť výšku stresu alebo vám dokáže pomôcť splniť si svoje ciele v športovej kariére. Toto vám priblížim na štyroch príkladoch, kde vedci testovali ľudí, ako nastavenie mysle ovplyvňuje ich život.
Nastavenie mysle ovplyvňuje chemické reakcie v našom tele
Vedci rozdelili výskum na dve kolá a testovaným ľuďom podávali nápoj. Následne skúmali ako nastavenie ich mysle, mení hormón hladu – ghrelínu. V prvom kole experimentu upovedomili ľudí, že budú piť milkshake, ktorý má 0 kalórii, žiadny cukor, teda zdravý a nízko kalorický nápoj. Zmerali hormón hladu pred aj po vypití nápoja a zistili, že hodnoty ghrelinu klesli len mierne. Takýto výsledok sa aj predpokladal, nakoľko boli ľudia nastavení na požitie nízko kalorického nápoja. V druhom kole upovedomili testovaných, že dostávajú vysoko kalorický milkshake, s veľkým podielom cukru, tuku a kalórií. Takisto ako v prvom kole, vedci zmerali hodnoty ghrelínu pred aj po požití nápoja. Ich hormón hladu výrazne klesol, čo by sa dalo predpokladať, nakoľko mali požiť vysoko kalorický nápoj, čím by sa mali cítiť nasýtenejší. AVŠAK VEDCI IM V DRUHOM KOLE DALI ROVNAKÝ NIZKO KALORICKÝ NÁPOJ AKO V TOM PRVOM KOLE. Ich nastavenie mysle dokázalo ovplyvniť chemické reakcie v tele natoľko, že sa výrazne znížil hormón hladu. Aj keď hodnoty v prvom aj druhom kole by mali byť skoro rovnaké, pretože požili v oboch prípadoch rovnaký nízko kalorický nápoj.
Nastavenie mysle pri bolestiach
Vedci testovali ľudí po náročnej operácii srdca. Jednej skupine ľudí podávali lieky na utíšenie bolesti doktori, takže pacienti vedeli o tom, že dostávajú liek na utíšenie. Druhej skupine podával liek počítač a daní pacienti nevedeli, že dostávajú liek na utíšenie. Skupina, ktorej podával liek počítač, nespozorovali žiadne zníženie bolesti a pýtali si ďalšie lieky. Kde skupina, ktorá vedela, že dostáva morfium, pociťovala oveľa nižšiu úroveň bolesti.
Nastavenie mysle v stresujúcej práci
Ľudia v dnešnej dobe vedia z médií, že stres je niečo veľmi negatívne. Ale pokiaľ dokážete udržať stres na úrovni vzrušenia (arousal), vtedy je stres pozitívny a do tela vylučujete adrenalín, ktorý má pozitívny efekt. V prípade, že je stres nadmerný, vylučujete kortizol (hormón stresu), ktorý má negatívne dopady na telo. Média ukazujú, že každý druh stresu je zlý a negatívne ovplyvňuje váš zdravotný stav, znižuje pracovné nasadenie a často ľudia robia zlé rozhodnutia. Avšak pokiaľ pociťujete pozitívny stres, tak sa cítite plný energie, dokážete robiť rôzne aktivity rýchlejšie, máte čistejšiu hlavu pri rozhodovaní a dokonca sa môže zlepšiť aj váš zdravotný stav. Vedci opäť robili pokus na ľuďoch, ktorí pracovali v stresujúcich podmienkach a udávali nízku spokojnosť s prácou. Ľudí rozdelili do dvoch skupín. Jednej skupine ukázali video aký je stres zlý a aké má negatívne dopady na zdravotný stav. Druhej skupine ukázali opačnú stranu, tú pozitívnu stranu stresu. Po určitom čase druhá skupina uvádzala, že cítia menej svalového napätia, menej nespavosti, menšie bolesti chrbta, viac sa angažovali v práci a mali lepší pracovný výkon. Dokonca uvádzali aj väčšiu spokojnosť so svojou prácou ako predtým. Takže tým, že druhej skupine ukázali krátke video o tom, že stres môže byť aj pozitívny, dokázali zmeniť ich nastavenie mysle a veci sa v ich živote začali uberať iným – lepším smerom.
Nastavenie mysle v športe
Pokiaľ sú športovci nastavení na víťazstvo a dôverujú svojím schopnostiam, dokážu predviesť výkon nad úrovňou svojho potenciálu. Avšak športovci, ktorých nastavenie mysle je negatívne a myslia si, že nie sú dobrí, nedôverujú si a sú veľmi nervózni, predvádzajú oveľa horší výkon akoby mali. Preto je veľmi dôležité aby nastavenie mysle športovca bolo pozitívne, sebavedomé, kľudné a spokojné. To je ideálna kombinácia a nastavenie mysle pred športovým výkonom.
V tomto článku ste sa mohli dočítať o niekoľkých prípadoch, ktoré sú vedecky podložené a poukazujú ako nesmierne nás nastavenie mysle ovplyvňuje. Preto by mali byť ľudia pozitívni, nemali by sa zbytočne báť, nemali by toľko myslieť nad svojimi problémami. Ľudia by mali kontrolovať svoje myšlienky a pokiaľ sa utápajú v negatívnych a katastrofických myšlienkach, tak by mali zmeniť svoje nastavenie mysle. Jedna z ciest ako zmeniť svoje nastavenie mysle je mentálna príprava prostredníctvom psychologických metód ako vizualizácie, relaxačné techniky, stanovenie cieľov, mindfulness alebo pozitívny seba-rozhovor. Zlepšite nastavenie svojej mysle a privediete svoj život k lepšiemu.